poniedziałek, 24 czerwca 2013

m jak ... Mango

Kolejnym owocem do prześwietlenia jest mango. Uwielbiany przez wszystkich, wyglądający bardzo apetycznie o rewelacyjnym smaku.

Mango zbiera się tym wcześniej, im dalej ma zostać wysłane - te na półkach naszych sklepów zostały zerwane, gdy były jeszcze twarde. Dojrzały owoc ma wielkość dłoni, czerwoną skórkę pod którą ukrywa się żółty miąższ stanowiący 55% mango. Reszta to olbrzymia, silnie spłaszczone pestka, do której przytwierdzone są włókna. W owocach odmian szlachetnych znajdują się one tylko przy pestce, w przypadku odmian prymitywnych przebiegają przez cały miąższ, co znacznie obniża jego jakość. 

Zapewne wszystkich ucieszy informacja, że mango przedłuża młodość. Jest źródłem dziennej dawki żelaza i zawiera sporo beta-karotenu, naturalnego samoopalacza. Ten owoc jest odpowiedni na tę porę roku, gdy odkrywamy więcej ciała i spędzamy urlop w bikini. Mango zawiera inne właściwości odżywcze – dostarcza błonnik, który reguluje pracę jelit i wspomaga odchudzanie. To drogocenny eliksir młodości: zawiera witaminy C i E, które bronią przed atakiem wolnych rodników. Owoce mango chronią skórę, mózg i mięśnie przed przedwczesnym starzeniem. Pod  grubą skórką kryje się jeszcze mnóstwo innych witamin i mikroelementów: znajdziemy tam witaminę A, B1, B2, PP, potas, magnez, fosfor, wapń, sód . W mango znajdziemy także duże ilości miedzi, która jest niezbędna w procesie powstawania czerwonych krwinek, a jej niedobór prowadzi do niedokrwistości. 

W owocu mango obecny jest również lupeol - składnik, któremu mango zawdzięcza swoje właściwości antyrakowe. Badania przeprowadzone w 2005 r. przez zespół naukowców z University of Wisconsin pod przewodnictwem profesora H. Mukhtara wykazały, że związek ten w warunkach laboratoryjnych powoduje śmierć komórek nowotworowych raka trzustki. Kolejne eksperymenty przyniosły dowody na skuteczność zwalczania lupeolem także ludzkich komórek raka prostaty. Mango to znakomity składnik kosmetyków przeciw starzeniu, który nawilża warstwę rogową, przywraca skórze elastyczność i młodzieńczy wygląd. Ze względu na właściwości nawilżające wyciąg z mango dodaje się do szamponów i odżywek do włosów suchych i zniszczonych, balsamów odżywczych do ciała oraz kremów i toników do cery suchej, podrażnionej i ze skłonnością do pękania naczynek. 
Mango możemy doskonale zastosować do pielęgnacji urody także w warunkach domowych. Z rozgniecionego miąższu zmieszanego z jogurtem naturalnym powstanie wspaniała odżywcza maseczka, którą powinniśmy zaaplikować sobie na twarz na około 20 minut. Mango jest także świetnym tonikiem - wyciśniętym z niego sokiem możemy przetrzeć skórę, aby ją oczyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw Swój komentarz, aby ten blog był lepszy i ciekawszy