czwartek, 10 października 2013

Borowik

W weekend byłyśmy na grzybach poniżej kilka zebranych okazów oraz przydatne informacje o borowiku.
Zbieranie grzybów to idealny czas na spędzenie czasu z rodziną / przyjaciółmi, kontakt z naturą i oszczędność pieniędzy. Dla tego zachęcamy wszystkich do porannego spaceru po lesie z wiklinowym koszyczkiem w ręku ;)

Prawdziwek 

Borowik / prawdziwek

Borowik


Borowik
Systematyka - Rząd
borowikowce
Systematyka - Rodzina
borowikowate

Borowik szlachetny występuje przede wszystkim w lasach iglastych, rzadziej w lasach liściastych. W sprzyjających warunkach może występować pod dębem i bukiem. Kapelusz borowika ma średnicę od 6 do 25 cm, jest gładki i półkolisty, z czasem staje się wypukły. Powierzchnia borowika jest pomarszczona, ale w trakcie deszczu staje się gładka i lepka. Kolor kapelusza jest ciemno- lub czarno-brązowy. Wysokość trzonu borowika kształtuje się od 5 do 20 cm, natomiast jego grubość od 1,5 do 10 cm. Kolor trzonu jest biały, szarobiały lub piaskowy.Borowik jest jednym z najczęściej stosowanych grzybów w kuchni europejskiej. Ze względu na swój aromat polecany jest do sałatek oraz suszenia. Z borowików można sporządzać zupy i sosy grzybowe. Są składnikami bigosu, kapusty z grzybami, uszek do barszczu, pierogów i wielu innych potraw kuchni polskiej. Bardzo cenione są również marynowane borowiki.

Borowik szlachetny nazywany również: prawdziwek, borowik jadalny, grabak, grzyb majowy, grzyb prawdziwy, grzyb sprawiedliwy.

Łatwo pomylić z
Można go łatwo pomylić z goryczakiem żółciowym.

Borowiki są to grzyby, które osiągają olbrzymie rozmiary. Szczególnie znanym jest okaz ważący 6kg.


2 komentarze:

  1. Śliczne grzybki:)) ja nie jadam ale lubię zbierać:))

    OdpowiedzUsuń

Zostaw Swój komentarz, aby ten blog był lepszy i ciekawszy