poniedziałek, 6 maja 2013

h jak ... Hurma


Owoc ten wyglądem przypomina pomidor, a smakuje jak słodka śliwka. Podobnie jak pomidor, owoc hurmy jest prawdziwą jagodą. Najbardziej rozpowszechnione w uprawie i w ofercie handlowej są owoce hurmy występujące pod nazwą handlową kaki albo sharon. Hurma bogata jest w proteiny, tłuszcze, węglowodany, cukry, błonnik, sód, potas, witaminę A i C, ryboflawinę, żelazo, wapń, fosfor i selen.
Owoce te można spożyć na wszystkie sposoby: surowo, suszone, gotowane i kandyzowane. Można je pokroić w poziome plastry lub w kostkę, można też wyjeść miąższ łyżeczką z połówek owocu. Najlepiej smakują w połączeniu z sokiem pomarańczowym lub cytrynowym, jako dodatek do bitej śmietany lub gałek lodów. Owoce hurmy mają mało kalorii, 100 gram ma 73 kalorie. Występują dwie główne odmiany: 
jedna z dużą ilością taniny – garbnika o właściwościach ściągających i przeciw zapalnych. Dlatego owoc ten gdy jeszcze nie jest dojrzały ma cierpki smak, natomiast cierpkość znika, gdy owoc dojrzeje. Ich miąższ jest podzielony na przegródki z ośmioma jadalnymi pestkami 
druga bez taniny – owoc ten jest słodki i w dodatku nie zawiera pestek. Owoce tej odmiany nawet jak są niedojrzałe to są smaczne. Tę odmianę można najczęściej znaleźć na półkach sklepowych.

Owoc hurmy to bogactwo witamin A, C i błonnika. Oprócz tego zawiera rozmaite związki fotochemiczne wykazujące działanie przeciwutleniające - należą do nich m.in. proantocyjanidyna, epikatechina oraz kwasy - galusowy i p-kumarynowy. Liście tego owocu stosowane są do leczenia rozmaitych schorzeń: gorące okłady przykłada się w miejsce ukąszenia przez węże i na podrażnioną skórę, napój z gotowanych liści służy do obniżania ciśnienia, zmniejszenia krzepliwości krwi oraz leczenia nowotworów. Wyciąg z owocu hurmy silnie hamuje rozwój komórek białaczki i wywołuje ich apoptozę.U osób spożywających już niewielkie ilości tego owocu, zaobserwowano znaczne zmniejszenie poziomu ogólnego cholesterolu, cholesterolu LDL, trójglicerydów i nadtlenków lipidowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw Swój komentarz, aby ten blog był lepszy i ciekawszy