czwartek, 4 lipca 2013

troszkę teorii cz. 6

Robimy wystawne przyjęcie, obiad, kolację, chcemy zaimponować rodzinie czy znajomym, ugotowaliśmy i przyrządziliśmy wszystko i nagle zdajemy sobie sprawę... W JAKIEJ KOLEJNOŚCI TO PODAĆ ?! Na szczęście my wiemy :)

Kolejność serwowania dań jest sprawą nie mniej ważną niż dobór menu i wystrój stołu. Przyjmując do siebie gości musimy pamiętać nie tylko o tym, kiedy podać przystawkę i szampana, ale również od którego z gości rozpocząć podawanie potraw.

Powszechnie przyjętą kolejnością podawania dań podczas przyjęcia jest:

aperitif,
przystawki,
zupa,
danie rybne/owoce morza
danie mięsne,
sery,
deser i kawa.

Liczba podanych dań nie jest wymagana, to od Ciebie zależy ile ich przygotujesz. W dobrym tonie jest podanie od 4 do 5 dań, a podczas krótkich przyjęć 3. Większa ilość dań może być nie do przejedzenia przez gości.
Kolejność, którą przyjmujemy podczas podawania gościom potrawy świadczy o naszej kulturze osobistej, a także o szacunku, jakim darzymy przybyłych. Serwowanie dań powinniśmy zawsze zaczynać od osób starszych, zawsze najpierw podajemy dania kobietom, a sobie jako gospodarzom na końcu. W niektórych polskich domach utarło się, że to tylko kobiety podają do stołu i w pierwszej kolejności przynoszą posiłek mężczyznom. Takie zachowanie jest rażącym uchybieniem towarzyskim.
Serwując potrawy nie powinniśmy podawać potraw bezpośrednio z ręki, np. podając łososia wędzonego, talerzyk z nim powinniśmy podać na tacy. Prawie wszystkie dania serwowane nie w porcjach podajemy z lewej strony gościa, wyjątek stanowią właśnie dania podzielone na porcje i zupy. Te serwujemy z prawej strony, podobnie jak wszystkie napoje.

Przykłady dań:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw Swój komentarz, aby ten blog był lepszy i ciekawszy