niedziela, 16 czerwca 2013

troszkę teorii cz. 4

Dziś, drodzy czytelnicy, kolejna porcja teorii. Wiemy już w jaki sposób nakrywać do stołu, wiemy jak posługiwać się sztućcami, oraz jak zachować się przy stole, nadszedł czas na to, aby dowiedzieć się w jaki sposób ułożyć menu. Zachęcam do dyskusji pod postem :)

Pierwsza wskazówka dotycząca menu: powinniśmy dostosować jadłospis do wymagań i gustów gości, a także przyjętych zasad kulinarnych. Przygotowując przyjęcie rodzinne znamy kulinarne upodobania zaproszonych, w innym przypadku najlepiej zrobić dyskretny wywiad. Pora roku odgrywa też ważną rolę w doborze potraw. W lecie serwujemy potrawy lekkie, natomiast zimą można pomyśleć o czymś bardziej treściwym.
Drugą wskazówką jest: różnorodność. Menu powinno odznaczać się urozmaiceniem. Powinniśmy unikać dublowania się dań i dodatków do dań, np. podawania zupy rybnej na pierwsze i ryby na drugie lub pomidorowej z ryżem i ryż jako dodatek do drugiego. Nie podamy np. sałatki z czerwoną fasolką jeśli wcześniej stanowiła ona składnik zupy.
Wielkość porcji to trzecia wskazówka dotycząca perfekcyjnego menu. Musimy wziąć pod uwagę możliwości gości. Niemożliwością jest, zjeść 5 sytych potraw podczas 3-4 godzinnej kolacji.  Jeśli chcemy podać dużą ilość dań, powinny być one w małych porcjach, jednak lepiej jest podać mniejszą ilość potraw. Jeśli zamierzamy podać bardzo sycące danie główne wówczas możemy zrezygnować z przystawek. Natomiast jeśli jest ono lekkie, zwiększamy dodatki i planujemy większy deser.
Nie jest nowością teoria mówiąca o tym, że oczy też jedzą. Kolejną wskazówką są więc: walory wzrokowe. Ustalając menu powinniśmy zadbać o to, aby potrawy były urozmaicone pod względem kolorystycznym. Na przykład: podajemy na pierwsze danie zupę pomidorową z ryżem, na danie główne lekką pastę z łososia, cukinii, z makaronem i koperkiem, a na deser szarlotkę z gałką lodów. Każde z tych dań, pięknie podane, przyciągnie wzrok gościa i sprawi, że każdy z nich, nie będzie mógł się powstrzymać i spróbuje każdej z tych potraw.

Menu uwzględniające wymienione wskazówki powinniśmy na końcu zweryfikować pod względem kontrastów. W dobrze dobranym jadłospisie powinniśmy mieć dania gorące jak i zimne, lekkie i bardziej sycące, smażone i gotowane. Jeśli menu przygotujemy według powyższych zasad, możemy być pewni kulinarnego triumfu. :)

Zdjęcia przedstawiają propozycje ciekawego podania potraw - liczą się nie tylko walory wzrokowe, ale też treściwość posiłków.

1 komentarz:

Zostaw Swój komentarz, aby ten blog był lepszy i ciekawszy