wtorek, 14 maja 2013

k jak ... Kalafior


Kalafior jest najmłodszą odmianą warzyw kapustnych. Pochodzi z Cypru, dlatego początkowo nazywano go kapustą cypryjską. Warzywo to, stanowi prawdopodobnie uszlachetnioną formę białego brokuła. Podczas wzrostu wytwarza duży kwiatostan tzw. różę, którego rozgałęzienia, szypuły i pączki kwiatowe są mięsiste i częściowo płonne. Róże mogą być białe, kremowe, zielone. 
Zaliczany jest do cenniejszych warzyw z uwagi na swój skład chemiczny i wartości dietetyczne. Jest smacznym i najłatwiej strawnym warzywem spośród kapustnych, o niskiej wartości kalorycznej (25 Kcal w 100 g kalafiora) oraz niskiej zawartości suchej masy – do 10 %. Warzywo to zawiera m.in.: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoteny, witaminy: K, A1, B1, B2, B3, B5, B6, C, E. Poza tym w skład kalafiora wchodzą olejki eteryczne, nadające mu przykry zapach podczas gotowania, w trakcie którego wydziela się siarka. Wg. alergologów, kalafior zalicza się do warzyw nieuczulających. Jest warzywem lekko strawnym, bogatym w witaminy i składniki mineralne. 
Z całej główki spożywamy nie liście, lecz duży, zamknięty do wewnątrz kwiat. Można go jeść na surowo w sałatkach lub jako ugotowaną jarzynę w najróżniejszych potrawach. Polecamy zwłaszcza ugotowany kalafior polany jasnym sosem lub rozpuszczonym masłem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw Swój komentarz, aby ten blog był lepszy i ciekawszy