środa, 22 maja 2013

Makaron z wędzoną makrelą

Makaron z wędzoną makrelą

Dziś przedstawiamy nietypowy makaron z wędzoną makrelą, takie połączenie jest mało popularne ale naprawdę warto przyrządzić tą potrawę.


Składniki:
makaron penne
2 cebule
2 ząbki czosnku
wędzona makrela
śmietanka 30%
sok z 1/2 cytryny
1/2 pęczka pietruszki
bazylia cytrynowa
świeże oregano
świeży tymianek
łyżeczka papryki chilli 
pieprz
sól

Cebule kroimy w kostkę i podsmażamy na patelni, następnie dodajemy śmietankę 30% i gotujemy na małym ogniu. Do gotującego się sosu dodajemy małą łyżeczkę sproszkowanej papryki chili, szczyptę soli, pieprz oraz wyciskamy i dodajemy dwa ząbki czosnku. Następnie oddzielamy mięso makreli od skóry i ości i dodajemy do gotującego się sosu. Uważajmy aby nie doprowadzić do wrzenia sosu ponieważ się zważy. Świerze zioła takie jak bazylia cytrynowa, oregano, tymianek i pietruszka siekamy i dodajemy do sosu, następnie dodajemy do niego sok wyciśnięty z 1/2 cytryny.
W drugim garnku gotujemy(do wrzącej wody wsypujemy makaron i gotujemy go przez 15 minut, następnie przelewamy zimną wodą) makaron penne i po ugotowaniu podajemy z sosem.

To nowe moje ulubione danie!
Smacznego:)

niedziela, 19 maja 2013

troszkę teorii cz.3

Poruszyliśmy już tematy takie jak: w jaki sposób zachować się w restauracji, w jaki sposób zachować się u kogoś na kolacji, teraz przyszedł czas na to, aby dowiedzieć się w jaki sposób zorganizować perfekcyjne przyjęcia :)
Podobno stół jest najważniejszym domowym meblem. To właśnie przy nim koncentruje się życie rodzinne, niejednokrotnie podejmowane są również najistotniejsze decyzje. Niezależnie od okazji, pory dnia czy ważności spotkania i rangi zaproszonych gości, o nakrycie stołu należy zadbać. Należy zacząć od wyboru obrusu, następnie układając zastawę i sztućce kończąc na ozdobach i dodatkach.  To ceremonia oparta na zasadach savoir – vivre’ u. Przybranie stołu sprawia niemniej przyjemności niż samo smakowanie potraw i ostateczny sukces :)  

Istotnym elementem dobrze nakrytego stołu jest obrus. Ten powinien być czysty i idealnie wyprasowany, skrojony niemal na miarę - zwisający przynajmniej 20 centymetrów z każdej strony. Jego barwę dobieramy do koloru i wzoru serwisu. Obrus wzorzysty, kolorowy pasuje do zastawy gładkiej, natomiast do zastawy w desenie – obrus jednolity. Gdy już dopasujemy nakrycie, należy dokładnie przemyśleć jakie elementy zastawy będą niezbędne, a z których można zrezygnować. Jest to oczywiście zależne od zaplanowanego przez nas menu. Tak samo jak o elementy zastawy, należy zadbać również o jej ilość, dopasowując ją do ilości zaproszonych gości. Przy obiedzie, nakrycie stołu jest następujące: sztućce umieszcza się po bokach talerza płaskiego, na talerzu - talerze deserowe, a na nich talerz głęboki lub bulionówkę. Jeśli przy obiedzie są tzw. przystawki, kładzie się osobny talerzyk deserowy. Szklankę lub kieliszki ustawia się po prawej stronie. Natomiast złożoną w trójkąt serwetkę umieszczamy z lewej strony zastawy lub na talerzyku. Wspomniane kieliszki ustawia się rozpoczynając od kieliszka do wina czerwonego, poprzez kieliszek do wina białego skończywszy na szklance do wody. Warto dodać, że na stole nie stawiamy wysokich świec, ani wysokich wazonów z kwiatami - goście muszą się widzieć. Tak przygotowany stół powinien być efektem wyczucia, harmonii i smaku. Opisane nakrycie jest standardowym, wykorzystywanym na przyjęciach gdzie serwowanych jest wiele dań, napojów i przekąsek. więcej o tym w części pierwszej:  http://www.perfekcyjnegotowanie.blogspot.com/2013/04/troszke-teorii.html

Wielu znawcy etykiety sugerują, że względy estetyczne są drugorzędne przy układaniu sztućców wokół talerzy, a ważniejsza jest funkcjonalność. To prawda, ale nie należy zapomnieć o tym, że dobrze ułożone, dopasowane sztućce to nie wszystko. Te powinny być wcześniej wypolerowane i pochodzić z jednego kompletu. Czyste i dobrze ułożone sztućce świadczą o naszej kulturze i znajomości zasad savoir – vivre. Od tego zależy również komfort gości, ponieważ zasady układania platerów są ściśle związane z etykietą. Sztućce układamy po obu stronach talerza w takiej kolejności, w jakiej są używane: najdalej od talerza te, którymi posłużymy się najpierw. Ogólne zasady nie są trudne - przy nakryciu nie powinno znajdować się więcej niż trzy pary sztućców, pozostałe podaje się przy serwowaniu kolejnych dań. Łyżki układa się miseczką do dołu, zęby widelca do góry, natomiast ostrza noży kieruje się w stronę talerza. O elegancji stołu decyduje również idealny ład i symetria. Wszystkie sztućce powinny mieć końce rękojeści oddalone 1 cm od siebie i od krawędzi stołu.
Przygotowany w taki sposób stół z odpowiednio ułożonym nakryciem z wystawnym obiadem są kompletne i robią wrażenie na wszystkich gościach. A wiedza na temat obycia jest niezbędna. Dzięki poradom będziemy w stanie nie tylko odpowiednio przyjmować gości, będziemy umieli również się zachować oraz ocenić stan nakrycia stołu i klasę gospodarza.

Przedstawiamy kilka ciekawych sposobów nakrycia stołów: